Bebeğim ve Kolik
12 Eylül 2017

Kolik

Kolik her beş bebekten birinde görülen, ortada görünür bir sebep olmadığı halde bebeklerin sıklıkla ve aşırı şekilde ağlamasına sebep olan bir sorundur. Kolik, sinir bozucu ve üzücü bir süreçtir ancak emin olabilirdiniz ki bu genellikle endişelenecek bir şey değildir ve bir süre sonra tamamen geçer.

Kolik Bulguları ve Belirtileri Nelerdir?

Kolik normalde bebek yalnızca 3 – 4 haftalıkken başlar ve altıncı ayın sonuna kadar devam edebilir. Kızlarda ve erkeklerde eşit derecede, hem anne sütüyle hem de biberonla beslenen bebeklerde görülebilir.

Bebeğinizin kolik olduğunun ilk işareti, şiddetli ağlama nöbetleridir. Bu nöbetler genellikle akşamüstü veya akşamın ilk saatlerinde ya da gece yarısına doğru başlar. Bebeğin yüzü kızarır, yumruklarını sıkar ve dizlerini karnına doğru çekerek ağlar ve ağlarken sırtını kemer yapar.

Koliğin nedeni bilinmemekle birlikte bazı teorilere göre, anne sütünde ve formül mamalarda bulunan bazı proteinlere karşı hazımsızlık, gaz sıkışması ve bağırsak hassasiyeti suçlanmaktadır. Bazı teorilere göre de aslında kolik bazı bebeklerin normal ağlamasının uç sınırlarını göstermektedir.

Bir ebeveyn olarak bebeğinizin bu sıkıntılı görüntüsü karşısında endişe duymanız tamamen doğaldır ancak bu ağlama nöbetleri zararlı değildir ve bebeğiniz beslenmeye ve kilo almaya devam etmelidir.

Kolik Esnasında Bebeğime Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Her bebek farklı karaktere sahiptir ve kendi bebeğinizi en iyi siz tanırsınız. Kolikli bebeğinizi rahatlatmanız için birkaç yöntem vardır. Bebeğinizin beslenme süresi boyunca, onu oturur pozisyonda ya da dik pozisyonda tutarak bebeğinizin hava yutmasını önlemeye çalışın. Beslenme sonrasında ise gaz çıkarmasını sağlayın. Beslenme sonrasında yaklaşık 15 dakika kadar dik pozisyonda tutun ve ondan sonra yatırın.

Bebeğinizin ağladığı esnada onu kaldırın ve sakinleştirmeye çalışın. Sıcak bir banyo yaptırıp karnına masaj yapmakta iyi gelebilir.

Bebeğin Kolik Problemi İçin Doktora Gitmem Gerekir Mi?

İlk adım olarak aile hekiminizden kolikli bebekler konusunda tavsiye alabilirsiniz. Bebeğinizin durumundan endişe duyuyorsanız ve size verilen tavsiyeleri zaten uyguladınız halde mücadelede başarısız olduysanız, onlar sizi ilgili birime yönlendireceklerdir.

Doktorunuz, bebeğinizin ağlamasının diğer olası nedenlerini araştırabilir ve bebeğinizin diyetinde değişiklikler yapmayı –örneğin sindirime yardımcı olacak damlalar- önerebilir. Ancak böyle damlaları denemeden önce doktorunuza ya da eczacınıza danışmanız son derece önemlidir.

Son olarak, bebeğinizin durumu ağlamanın ötesine geçerse tabi ki de doktora götürmenizde fayda vardır. Zira bu durum ciddi bir probleme işaret edebilir.

Her şeyden önce unutmamalısınız ki, bebeğinizin kolik rahatsızlığı sizin hatanızdan kaynaklanmamaktadır. Bu sebeple kendinizle ilgili acaba iyi bir ebeveyn değil miyim diye endişe etmemelisiniz.

Bu süreç zaman alabilir ancak işler her zaman bebeğiniz ve sizin için sıkıntılı olmayacaktır. Bu geçici bir rahatsızlıktır.

Ayrıca kendi sağlığınızı da düşünmeniz gerekmektedir. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden bu süreçte yardım isteyin ve dinlenmeye çalışın. Biraz dinlenmek ebeveynlik görevlerinizi daha sağlıklı yerine getirmenize yardımcı olacaktır.