Bebekler İçin Ek Gıda
19 Eylül 2017

Genel kabul görmüş bir kural olarak bebeğinizi ilk altı ay sadece anne sütüyle beslemeniz gerekmektedir. Genel olarak altıncı aydan itibaren bebeğinize ek gıda vermeye başlayabilirsiniz. Tabi öyle her şeyi değil. Bu yazımızda size ilham olabilecek bazı tavsiyelerimiz yer almaktadır.

6. Ay Ek Gıda – Katı Gıdalara Başlangıç

Çoğu bebek altıncı ayda katı gıdalar yemeye başlar. Yumuşak, pişmiş sebzelerle ve püre halindeki meyvelerle başlayabilirsiniz. Patates, havuç, elma gibi. Avokado da güzel ve yumuşaktır ve lezzetlidir. Yiyeceklerin püre haline geldiğinden ve pürüzsüz olduğundan emin olun. Boğulma riskinden korunmak için yemek yedirirken asla bebeğinizi yalnız bırakmayın.

Bebeğinizi anne sütüyle (ya da anne sütünüz yoksa devam sütüyle) beslemeye devam etmelisiniz, çünkü besin ihtiyacının çoğunu hala sütünüzden almalıdırlar. Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar inek sütü için hazır olmayacaktır, bu sebeple ona inek sütü vermekten kaçının.

Altı aylıktan itibaren bebeğinizi su ile de tanıştırabilirsiniz. Öğünleriyle birlikte küçük yudumlar teklif edebilirsiniz. Çay kaşığından yardım almayı deneyebilirsiniz. İlerleyen günlerde bardaktan su vererek bebeğinizin yudumlamayı öğrenmesine de yardım edebilirsiniz.

Bebeğiniz bu yeni lezzetlere alıştığında, makarna, şehriye, pilav ve yoğurt gibi gıdalarla öğünlerini birazcık çeşitlendirebilirsiniz.

Onlara şekerli ürünler vermekten kaçının. Bebeğiniz kızartmayı sevebilir, bunlardan sizin gözetimiz altında birazcık tatmasına izin verebilirsiniz. Ayrıca haşlanmış tavuk, et ve balıkları yedirebilirsiniz ancak iyice ezerek püre haline getirdiğinizden emin olun ve kemiklere çok dikkat edin.

8 ve 9. Aylarda Ek Gıda

Bu aylardan itibaren bebeğiniz daha fazla şeyi denemeye hazır olacaktır.  Pişmiş yumurta, ekmek, fasulye ve daha fazla et ve balık gibi şeylerle beslenebilirler.

Bu aşamada bebeğinizin öğünlerinde ek gıdaların yeri artış göstermeye başlayacaktır. Anne sütü, beslenmelerinin daha azını oluşturmaya başlar. Bebeğinizin yemek yerken üstünü başını pisletmesine ve etrafı dağıtmasına hazırlıklı olun. Ona önlükler alın ve mama sandalyesinin etrafına örtü serin. Bebeğiniz yemeğinin tadını çıkartırken, siz de rahatladığınızı hissedeceksiniz. Bebeğinizi ailenizin yemek saatlerinde masanıza dâhil edin. Ona sizin yediğiniz yemeklerden verin. Tabi ki tuz ve baharatlı olmaması gerekiyor, bunun için yemeği hazırlarken bebeğinizin öğününü ayırabilirsiniz. Sizinle birlikte yemek yemek onun hoşuna gidecektir.

12. Aydan İtibaren

Bebeğiniz muhtemelen günde üç öğün yemek yemeye hazır olacaktır. Ona artık doğranmış yiyecekler, püre ve elle yiyebileceği yumuşak gıdalar verebilirsiniz. Büyük olasılıkla yiyeceklerini püre haline getirmeye ihtiyaç duymazlar, bir çatal yardımıyla biraz ezmeniz yeterli olacaktır.

Çeşitlilik, hayatın tadını çıkarmanın ve bebeğinizin dengeli beslenmesinin anahtarıdır. Bu yüzden meyve ve sebze çeşitlerinin yanı sıra ekmek, pilav, makarna, patates ve benzeri gibi gıdalarla öğünlerini çeşitlendirdiğinizden emin olun. Bebeğinizin et, balık, yumurta, fasulye ve peynir, yoğurt gibi süt ürünlerine de ihtiyacı vardır. Yağsız sığır eti, beyaz balık ve hafif peynir çeşitlerinin hepsi bu aşamada denemesi için uygun gıdalardır.

Peki Ya Süt?

Bebeğiniz daha fazla katı gıdalarla beslendikçe, her bir öğünde daha az anne sütü isteyebilir, hatta sütü tamamen bırakabilir. Bebeğinizin en azından ilk sene anne sütü alması önemlidir ve her ikiniz de istediğiniz sürece anne sütü ile takviye yapmaya devam edebilirsiniz.