Hamilelerde Tesettür Modası
5 Ekim 2017
Giyim

0

Tesettür giyim, giyim sektörü var olduğundan beri var olan sektörün en önemli kollarından birisidir. Kendi içine doğru büyüyen ve gelişen bir çalışma dalı olan tesettür giyim genelde kendi modasını ve trendlerini kendi yaratmakta diğer giyim sektörleri ile çok az iletişime girmektedir. Kadına özel bir giyim tarzı oluşu bu sektörün gizli ve bakir kalması özelliğini daha da güçlendirmektedir. Tesettür giyiminin en yakın ilişki kurduğu sektör ise doğal olarak hamile giyim sektörüdür. Ortak noktaların fazla olması ve gelen taleplerin de aynı noktada birleşmesi sebebi ile aynı yolda yürüyen bu çalışma dalları her sene hamile elbiseleri için birbirinden güzel ve kullanışlı modelleri piyasaya sürmektedir. Hamile elbiseleri kategorisinde aynı zamanda doğum sonrası loğusa döneminde de kullanılabilecek bir sürü çeşit ve modelde ürün bulunmaktadır.

 Hamile Elbiseleri Modelleri

 

           Hamile elbiseleri genelde belirli ve sabit özellikler üzerine kurulmuş fakat kumaş rengi ve deseni bakımından farklılık gösteren, yaka kısmında etek uçlarında veya kol manşetlerinde uygulanan hareketli kumaşlar ve aksesuarlar yardımı ile zenginleştirilen elbiselerdir. Elbiselerdeki bu değişmeyen özelliklerden biri de bel kuşağıdır. Bel kuşağı hamile giyim sektöründe yer alan bluz, gömlek, abiye, ceket gibi tüm parçaların hamileliğin ilk ayından son ayına kadar rahat bir biçimde kullanılabilmesi için ölçü ayarı yapılarak bedene uydurulmasını sağlayan çok yönlü bir aksesuardır. Aynı uygulama hamile tesettür giyim elbiselerde de bulunmaktadır. Elbiselerde sıkça rastlanan bir diğer detay ise kolay giyilip çıkarılmasını sağlayan yandan fermuar biçimidir.

 

 Elbiselerin Ayakkabı ile Kullanımı

 

           Hamile tesettür giyim elbiseleri genelde hamilelik ve loğusa döneminde fazla yüksek topuklu ayakkabı kullanılmadığı için bilek boyuna göre ayarlanmaktadır. Elbisenin yansıttığı tarz, kullanılan kumaş ve modeline göre spor ayakkabı ile babetle ve sandaletle kullanılabilen bu tesettür elbiseler uygun renkli bir eşarp ya da şal ile de bütünlük sağlamaktadırlar. Bazı elbiselerde yaka kısmı da elbisenin loğusa döneminde de rahat kullanımı düşünülerek düğmeli şekilde tasarlanabilmektedir. Hamile elbiseleri hem gece gidilen özel davetlerde, toplantılarda ve düğünlerde hem de gündüz günlük kullanıma uygun olan modellerdedir.